גאווה מקומית

מביאה כבוד : תלמידת י"ב בביה"ס רבין ק.ים מבית World Ort קדימה מדע זכתה באות המחוזי של שר החינוך לנוער מתנדב, יזמת שר החינוך נפתלי בנט המקדם התנדבות כערך לאומי. וועדת הפרס המחוזית בחרה ברונה לאור ערכי האחריות חברתית ללא בקשה לתגמול, ופעילותה בפרויקט "גלים" ליצירת גלים של תודעה וסובלנות לאחר והעלאת המודעות לאוטיזם את הפרס קיבלה רונה בטקס שנערך בשבוע שעבר (12/2) בחיפה

רונה נחם תלמידת כיתה י"ב בביה"ס תיכון מקיף "רבין" ק.ים, הוכרזה כזוכה באות שר החינוך לנוער מתנדב בזכות הפרויקט "גלים" ליצירת גלים של תודעה – העלאת המודעות בנושא האוטיזם ופעילותה לקידום חברה שמתייחסת לאחר בצורה סבלנית יותר. רונה הקימה את המערך ההתנדבותי של בני נוער בבי"ס "צליל ים" ק. ים לילדים מהרצף האוטיסטי, במסגרת זו מעבירים בני הנוער פעילות חווייתית בכיתות ולומדים להכיר מקרוב את הילדים הלומדים במוסד החינוכי.

נחם מספרת: "הצטרפתי לארגון Lead , המקיים מסלול לפיתוח מנהיגות אישית בו משתתפים כ- 120 תלמידי כיתות י' מרחבי הארץ. כל "שגריר" בארגון מקבל את הכלים לפתח ולהקים פרויקט עצמאי בעל ערך מוסף של תרומה לקהילה וקידום מעורבות חברתית. חוויה קודמת ומפגש חד פעמי מרגש עם ילדי ביה"ס "צליל ים" במסגרת התנדבות בית ספרית, הביאה אותי לרעיון ליצירת מפגשים מקרבים עם קבוצת ילדים על הרצף האוטיסטי , ברמות תפקוד שונות. הרעיון היה להקים קייטנת קיץ ייחודית וחווייתית שתהווה אירוע שיא, ולהמשיך בפעילות רציפה במשך השנה, בתקווה שהפרויקט יתנהל בהמשך הדרך על ידי מתנדבים נוספים".

בתחילת התהליך נתקלה רונה בקשיים ומכשולים בירוקרטיים, עת נדרשה להשיג אישורים, לגייס תלמידים לטובת הפעילות השוטפת ולוודא ששני הצדדים- תלמידי "צליל ים" והמתנדבים כאחד, מפיקים תועלת משיתוף הפעולה. ואולם, התגובות החמות העניקו רוח גבית ותרמו להצלחת הפרויקט, ולשריקת הפתיחה של הקייטנה הגיעו ראש העיר דוד אבן צור, מנכ"לית בית הספר רבין אביבה כהן, חברים ומשפחות שהתגייסו להתנדב. אט אט נרקמו הקשרים, וילדי "צליל ים" שהמתינו למתנדבים עם חיוך ושמחה, המשחקים המשותפים בהפסקות, ההקשבה, וההכלה, הביאו את רונה להביט בסיפוק על הפרויקט, שמעל לכל נועד להעמקת המודעות לאוטיזם.

כיום, במקביל ללימודיה לבגרויות 5 יח"ל במתמטיקה, כימיה, ביולוגיה ואנגלית,  נמצאת רונה בתהליכי מיון לשנת שירות להתנדבות לעבודה עם נוער בסיכון, שם היא מקווה להתמיד בפעילותה החברתית.

אבי גנון מנכ"ל World Ort קדימה מדע, ברך על הזכייה. לדבריו, "אני גאה כי תלמידה מביה"ס "רבין ק. ים" זכתה באות ערכי וחשוב- אות המתנדב. פרס זה, המעיד על עשייה משמעותית למען האחר, עולה בקנה אחד עם ערכי ארגון World Ort שחרט על דיגלו לאורך השנים את נושא הפעילות הפילנתרופית, קידום אוכלוסיות מוחלשות ותרומה לקהילה".

לדברי אביבה כהן מנכ"לית ביה"ס רבין, "בחזון בית הספר אנו מבססים את דרכנו החינוכית על ערכים הומניים להעמקת האחריות והמעורבות בחברה הישראלית. בית הספר רואה בהתנדבות ערך לאומי, התנדבות פירושה לפעול מתוך הכרה בצורך קיום ומתוך גישה של אחריות חברתית ללא ציפייה לתגמול. בבית ספר רבין כל תלמיד מנהיג ותורם משכבת כיתות ז" ועד י"ב. אנו גאים בבני הנוער שלנו, היוזמה שקידמה רונה לנתינה לתלמידים מאתגרים אלו, שסחפה אחריה בני נוער אשר תרמו מזמנם גם בחופשות, מעידה על המוטיבציה, הרצון, האתגר והתגמול שרכשו בעקבות הנתינה".

World ORT הינו ארגון החינוך היהודי הבינלאומי הפועל משנת 1880 במרבית הקהילות היהודיות ברחבי העולם. משאבי הארגון העולמי מגיעים בעיקר מתורמים פרטיים, קרנות פילנתרופיות ונתמכים

על ידי איגוד הפדרציות היהודיות וממשלות ברחבי העולם. הפעילות של World ORT בישראל מתקיימת משנת 2007 תחת השם "קדימה מדע" בשיתוף משרדי הממשלה (משרד החינוך, המשרד לפתוח הנגב והגליל ואחרים) ובשיתוף עם קרנות פילנתרופיות, המגזר העסקי ורשויות מקומיות לקידום החינוך המדעי-טכנולוגי בפריפריה.

Comments

comments